Kayseri 1 Şubesi
249 | | | 01-09-2018
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA NASIL GİRİYORUZ
AYDIN KALKAN

Yeni Eğitim Öğretim Yılına Nasıl Giriyoruz?

Yaz tatilinin son günlerini geçiren öğrencileri okul heyecanı sardı. Yaklaşık 1 milyon öğretmen 3 Eylül’den itibaren okullarında seminer çalışmalarına başlayacak. Veliler, okul alışverişine çoktan başladılar bile. Okul idarecileri okullarının boya badana, tadilat işlerini bitirmenin telaşıyla yoğun mesai yapmakta.

Tüm bu sayılanlar, her yıl rutin olarak yaşanan duygu ve eylemlerdir. 2018-2019 Eğitim öğretim yılı başlarken Türk eğitim Sisteminin fotoğrafını çekmekte fayda var. TEOG sınav sisteminin kaldırılması ve yerine LGS sisteminin getirilmesiyle ortaokuldan liseye geçen öğrenciler yaz boyu belirsizlikler içerisinde hangi okula kaydolacağını netleştirmeye çalıştı. Birçok öğrenci mahallesindeki istediği okula yerleşemedi, istediği okul türünde kendisine yer bulamadı.

Neyse ki Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra yerleştirme kılavuzundaki mağduriyet üreten maddeler kaldırıldı ve öğrenciler nakil dönemlerinde istedikleri okula kaydolmanın yollarını aramaya koyuldu. Bu arada 2019 yılında birçok ilde tekli eğitime geçileceği ifade edilmekteydi. Fakat LGS sistemiyle Anadolu Liselerinin kontenjanları son kertmeğe kadar artırıldı, bazı Anadolu Liseleri ikili öğretime geçti. Yani ilerleme yerine geriye gidilmiş oldu.

Ders kitapları öğrencilerin beslendiği gereçlerdir. Bu kitapların hazırlanmasında iki farklı problemle karşılaşıldı önceki yıllarda. Talim Terbiye Kurulundan geçen, kitap inceleme komisyonlarının onay verdiği bazı kitaplarda müstehcen fotoğraflar ve FETÖ terör örgütünü destekler mahiyette metinler ve fotoğraflar yer aldı. Bunların bazıları basına yansıdı fakat birçoğu basına yansıtılmadan kitabın bazı sayfaları yırtıldı. Bu yıl, böyle bir durumla karşılaşılmaması tüm eğitim çalışanlarının beklentisidir.

Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak dağıttığı kitapların içerik ve görsel kalitesi bir türlü özel yayınların seviyesine çıkamıyor. Öğrenciler ve bazı öğretmenler MEB’in kitaplarını hiç kullanmadıklarını ek kaynaklar satın alarak konuları işlediklerini ifade etmektedirler. Bu durum, hem kaynak israfı hem de öğrencilerin devlete güven duygusunu sorgulamaları sonucunu doğurmaktadır.

Türk Eğitim Sistemi sistemler mezarlığına dönmüştür. Her yıl atama yönetmeliği, yer değiştirme yönetmeliği değişmekte; sınav sistemi ile ilgili her Milli Eğitim Bakanı kendi modelini ideal model olarak önermekte, çoğu zaman da paydaşların görüş ve eleştirilerine kulak vermeden istenilen  sistem  yürürlüğe konmaktadır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında devrim olarak sunulan, “lise giriş sınavları kaldırılıyor, herkes istediği okula yerleşecek” diye getirilen sistemi Milli Eğitim Bakanı ZİYA Selçuk 2019-2020 eğitim öğretim yılında değiştireceğini açıkladı. Üniversite giriş sınavlarında da aynı manzarayı görmek mümkün. Artık öğrenciler ve veliler hatta öğretmenler nasıl bir sistemle üst eğitim kurumuna gidileceğini bilmek istiyor. Sürekli değişiklikler fayda yerine zarar üretmektedir.

Yeni eğitim öğretim yılından kamuoyunun beklentileri nelerdir?

Gerçekçi, öğrencileri ve velileri mağdur etmeyecek ve en az on yıl değiştirilmeyecek sınav sistemlerinin tesis edilmesi.  Müfredatın günün koşullarını karşılayacak şekilde hatta geleceğe yön verecek şekilde yenilenmesi, Öğretmen yer değiştirme sisteminin öğrencileri mağdur etmeyecek şekilde düzenlenmesi. Özür durumu tayinleri sonucu taşradaki okullar boşalıyor merkezlerdeki okular öğretmen fazlasıyla doluyor. Ders araç gereçleri artık özel sektörün hazırladığı kalitede ve görsellikte olmalı. Öğrencileri teknoloji bağımlılığından kurtaracak önlemler ivedi olarak alınmalı, zira eti sizin fikri başkalarının olan bir nesil ortaya çıkmak üzere.

Başarı herkesi sevindirir ve ülke olarak başarmaktan başka seçeneğimiz yok. Tüm alanlarda başarılı olmanın geçtiği yol eğitim yoludur. Ahlak, çalışkanlık, milli ve manevi değerlere bağlı nitelikli insan kaynağı oluşturmak, üreten ve yeni fikirler ortaya atan bir genç nesil herkesin ortak arzusudur. Bu anlamda eğitim politikaları çok uzun vadeli oluşturulmalı, eğitimin paydaşları ile sıkı işbirliği tesis edilmeli.

Yüzlerin güldüğü, sıkıntıların en aza indiği, gündemin başarı ve üretim olduğu bir eğitim öğretim yılını kim istemez ki!

 

 

 

Tüm Yazılar
1 YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA NASIL GİRİYORUZ
2 ÖRGÜTLÜ TOPLUM VE MUHAFAZAKAR İNSANLAR